blog

Efekty uboczne/dolegliwości

ZAPARCIA:

Niestety, dieta ketogenna jest uboga w błonnik, a co za tym idzie może to skutkować częstymi zaparciami. Ta uporczywa dolegliwość dotyka około 30% pacjentów będących na diecie ketogennej.  Przewlekłe zaparcia mogą powodować bóle brzucha, wzdęcia, puste odbijania, nudności, a nawet wymioty, brak apetytu, uczucie niepokoju, bezsenność i spadek nastroju. 

Pamiętajmy, że nie jest anomalią gdy dzieci będące na diecie ketogennej oddają stolec co 2-3 dni. Jeśli jednak jest to rzadziej i towarzyszą temu dodatkowe objawy warto zacząć działać:

 

Co może pomóc ograniczyć zaparcia?

• Picie większej ilości płynów. Odwodnienie oraz niedobór wody w organizmie może sprawić, że w świetle jelita pojawią się zbite masy kałowe, co nasili zaparcia.

• Regularna aktywność fizyczna. Usprawnia to motorykę jelit, dlatego tak ważny jest ruch każdego dnia. 

• Wprowadzenie do jadłospisu większej ilości warzyw z kolumny A (mają mniejszą zawartość węglowodanów) Skonsultuj to z lekarzem lub dietetykiem.

 

Warzywa stosowane w diecie ketogennej ważone surowe(S) lub gotowane (G)
Zawartość węglowodanów w 100g [g/100 g]

Grupa A- zawierające mniej węglowodanów, stosowane w ilości 2 x większej niż z grupy B

Grupa B- zawierające więcej węglowodanów, stosowane w ilości przypisanej

 Bakłażan (G) 2,5/100 

 Awokado 7,4

 Cykoria (S) 4,1/100 

 Botwina (S) 5,5

 Cukinia (G) 3,2/100  

 Brokuły (G) 5,2 /100

 Kalafior mrożony 4,5/100

 Brokuły mrożone 4,7/100

 Kapusta pekińska (S) 3,2/100 

 Brukselka (G) 8,7/100

 Ogórek (S) 2,9/100

 Brukselka mrożona 8,4/100

 Ogórek kwaszony (S) 1,9/100

 Burak (S) 95/100

 Papryka zielona (G) (S) 4,6/100

 Burak (G) 10,0/100

 Pomidor (G) (S) 3,6/100

 Cebula (G) (S) 6,9/100

 Rabarbar (S) 4,6/100 

 Dynia (G) 7,7/100

 Sałata (S) 2,9/100

 Fasola szparagowa (G) 7,6/100

 Seler (G) (S) 3,7/100

 Fasola szparagowa mrożona 6,8/100

 Szpinak (G) 3,0/100

 Kalafior (G) 5,0/100

 Kapusta kwaszona (S) 3,4/100

 Kalarepa (G) 6,5/100

 Kapusta pekińska 3,2/100

 Kalarepa mrożona 5,9/100

 Pieczarki (S) (G) 2,6/100

 Kapusta biała (G) 7,4/100

 Seler naciowy 3,6/100

 Kapusta czerwona 6,7//100

 Szczypiorek 3,9/100 

 Kapusta włoska 7,8/100

 Szparagi 3,7/100

 Marchew (G) (S) 8,7/100

 Szpinak 3,0/100

 Marchew mrożona 7,8/100

 

 Papryka czerwona 6,6/100

 

 Pietruszka korzeń 105/100

 

 Pietruszka liście 9,0/100

 

 Rzepa 8,2/100

 

 Seler korzeniowy 7,7/100

 

 

• Zastąpienie tłuszczu w diecie olejem MCT (można to jednak zrobić tylko pod nadzorem lekarza/ dietetyka).

• Włączenie do diety babki płesznik, która ma właściwości przeczyszczające. Skonsultuj to z lekarzem lub dietetykiem.

• Dodawanie 25g  liści sałaty, ilość węglowodanów nieznacznie się zmieni, więc nie trzeba uwzględniać tego w dobowej ilości węglowodanów. Taka ilość sałaty może być podana jako tzw. Wolne kalorie, jednak tylko w przypadku dzieci z dobrą kontrolą napadową)

• Podawanie leków przeczyszczających ( miętowy olej parafinowy, czopki glicerynowe, wodorotlenek magnezu). Uwaga: olej parafinowy może zmniejszyć wchłanianie witamin A, D, E, K, a także podrażniać okolice odbytu i prowadzić do lipidowych zapaleń płuc. Stosowanie leków koniecznie skonsultuj z lekarzem!

• Regularne pory korzystania z toalety. Szczególnie ważne jest by zaplanować czas na toaletę rano, ponieważ wtedy jelito grube wykazuje szczyt swojej aktywności.

• Codzienny, półgodzinny masaż podbrzusza może wspomóc aktywność motoryczną jelit.

 

► WYMIOTY, BIEGUNKA:

Na pewien okres czasu należy zrezygnować z podawania posiłków, ale w ograniczonych ilościach podaje się płyny (najlepiej często ale w małych ilościach). Po okresie głodówki należy wprowadzić stopniowo posiłki. Najlepiej skorzystać z gotowego preparatu, lub kremu jajecznego z właściwą proporcją ketogeniczną i wyliczoną ilością wartości odżywczych.

Co jeszcze może wyeliminować lub zredukować te objawy?

• Podział posiłków na mniejsze porcje. 

• Lody zrobione z zamrożonego napoju.

• Picie wody z imbirem, który ma właściwości ograniczające mdłości

• Zmniejszenie ilości tłuszczy MCT w diecie MCT (można to jednak zrobić tylko pod nadzorem lekarza/ dietetyka). 

• Picie zimnych napoi.

• W wymiotach może pomóc ssanie kostek lodu, zaś w nudnościach podawanie pojedynczych łyków soku pomarańczowego. 

• Ważne jest to by jedzenie wyglądało apetycznie, było schludnie i ciekawie podane, a zapach zachęcał pacjenta do posiłku.

• Jeśli dziecko odczuwa mdłości pomóż mu się zrelaksować i powoli oddychać

• Po każdym posiłku zarezerwuj chwilę na odpoczynek, wyeliminuj aktywność fizyczną od razu po jedzeniu

• Przy silnych wymiotach może być wymagane nawodnienie w szpitalu

Uwaga! Podczas wymiotów i biegunki powinno się każdorazowo oznaczać zawartość ketonów w moczu. Należy też uważać, czy dziecko nie wykazuje objawów nadmiernej ketozy i kwasicy 

 

 WYPADANIE WŁOSÓW

Jeśli w wyniku zastosowania diety ketogennej pojawia się wypadanie włosów, to jest to najczęściej około 3-6 miesięcy po jej rozpoczęciu. Zazwyczaj jest to tymczasowe, więc nie powinno być powodem do zmartwień. W przypadku gdy trwa to długo skonsultuj to z lekarzem. 

 

► NIEŚWIEŻY ODDECH

Podczas wejścia w stan ketozy w organizmie pojawiają się ciała ketonowe, wydają one zapach acetonu, który nierzadko powoduje nieświeży oddech. Zbyt mała ilość wypitej wody może powodować zmniejszenie się ilości śliny, która ma działanie bakteriobójcze, dlatego:

• pij dużo wody

• dbaj o higienę jamy ustnej

• poczekaj cierpliwie na poprawę, gdyż najczęściej ta dolegliwość jest tymczasowa

 

 SENNOŚĆ

Sprawdź, czy sennośc nie jest spowodowana hipoglikemią lub kwasicą ketonową. Jeśli wszystko jest w porządku, to sama senność nie wymaga specjalnej interwencji medycznej, ponieważ zazwyczaj ustępuje po kilku tygodniach. Senność może też pojawiać się w wyniku jednoczesnego stosowania z dietą leków przeciwpadaczkowych.

 

► DEMINERALIZACJA I ŁAMLIWOŚĆ KOŚCI

Problemy z kośćmi są wynikiem niewłaściwej podaży ilości wapnia. Dieta ketogenna jest uboga w nabiał, dlatego organizm nie otrzymuje potrzebnej do właściwego rozwoju dawki tego pierwiastka. Często też pacjenci mają niedobór witaminy D3, którą warto suplementować, ponieważ zwiększa resorpcję zarówno wapnia jak i fosforu potrzebnych do prawidłowego rozwoju kości. Dlatego zalecana jest suplementacja. 

Po 3 latach diety powinno się przeprowadzić densytometrię- badanie sprawdzające stan kośćca.

 

► WZROST POZIOMU CHOLESTEROLU 

W diecie, która może zawierać nawet 60-90% tłuszczu ważne jest utrzymanie odpowiedniego poziomu cholesterolu we krwi. Istotne jest to by monitorować poziom cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i HDL. 

W początkowej fazie diety poziom trójglicerydów może być spowodowany zbyt dużą podażą tłuszczy zwierzęcych w diecie (np. śmietana, masło, ser żółty). Zmniejszenie (po uprzedniej konsultacji z dietetykiem, lub lekarzem) ilości tłuszczy zwierzęcych i zastąpienie ich roślinnymi może być dobrym sposobem do poradzenia sobie z wyższym poziomem cholesterolu całkowitego. Warto też spróbować zastosować gotowy preparat z właściwym profilem lipidowym, ponieważ zaburzenia lipidowe pojawiają się niezwykle rzadko u dzieci stosujących wyłącznie gotowy preparat. 

Mimo wysokiej zawartości tłuszczu w diecie powikłanie to nie występuje tak często, jak mogłoby się wydawać. Zaburzenia profilu lipidowego są zazwyczaj przejściowe, organizm potrzebuje czasu by dostosować się do nowego stosunku tłuszczy do węglowodanów i białek w diecie. 

 

► KAMIENIE NERKOWE

Kamica nerkowa jest dość częstym powikłaniem diety ketogennej, dlatego często podaje się pacjentom od samego początku stosowania diety ketogennej doustnie cytryniany. Spowodowało to zmniejszenie pojawiania się tego powikłania (spadek częstości kamicy spada z 6,8% do 0,9%)

Istotne jest, że kamica układu moczowego może powodować nawrót lub zwiększenie ilości napadów padaczkowych. 

 

► ODWODNIENIE

Zaburzenie to może towarzyszyć kwasicy, najczęściej wtedy, gdy dziecko nie przyjmuje wystarczającej ilości płynów doustnie. Ważne jest regularne podawanie płynów.

 Czasem wymaga nawadniania dożylnego (zawsze płynami bez zawartości glukozy ) i hospitalizacji.
 

Bibliografia:

1. Magdalena Dudzińska, Dieta Ketogenna, Warszawa 2015 ,PZWL,

2. Monika Jaromin, Dieta ketogenna w leczeniu padaczki, Lublin 2016, Poradnik, Wyd. Czelej Sp. Z.o.o., 

3. Carl E. Stafstorm, Jong M. Rho, Epilepsy and the Ketogenic Diet, Wyd. New Jersey 2004, Humana Press Inc., 

4. Eric H. Kossoff, John M. Freeman, Zahava Turner, James E. Rubenstein, Ketogenic Diets, treatments for Epilepsy and Other Disorders, 2011, Springer Publishing Company,

5. Anna Aftyka, Witold Lesiuk, Ilona Rozalska, Leszek Lesiuk, Pooperacyjne nudności i wymioty u dzieci –czynniki ryzyka, profilaktyka, leczenie, Anestezjologia i Ratownictwo 2011; 5: 353-360

6. James W. Wheless, The Ketogenic Diet: An Effective Medical Therapy With Side Effects, Journal of Child Neurology, 16 (9), wrzesień 2001

7. Karen Ballaban-Gil i in., Complications of the Ketogenic Diet, Epilepsia, 39(7):744-748, 1998, Lippincott-Raven Publishers, Philadelphia

8. Kaiser Foundation Health Plan of Washington,  How to prevent constipation caused by your medicines,2017 

9. Hoon Chul Kang i in., Early- and Late-onset Complications of the Ketogenic Diet for Intractable Epilepsy,  Epilepsia, 45(9):1116–1123, 2004 Blackwell Publishing, Inc., 2004 International League Against Epilepsy

10. Anna Mokrowiecka, Ewa Małecka-Panas, Nudności i wymioty, Pediatr Med Rodz 2010, 6 (4), p. 268-274

11. Żaneta Malczyk, Anna Jarzumbek, Jarosław K wiecień1,3, Katarzyna Ziora1,2 Praktyczne aspekty leczenia zaparć stolca u dzieci Pediatr Med Rodz 2014, 10 (1), p. 55–60

12. Marek w. Karwacki, Twardy problem w medycynie: Przewlekłe zaparcie jako trudna do opanowania. Dolegliwość w leczeniu schyłkowej. IX Konferencja naukowo-szkoleniowa dla lekarzy i pielegniarek, Rynia, 10-14 pazdziernika, 2003

13. Douglas A. Drossman,, Understanding Constipation,  ,The American Gastroenterological Association, A program of the AGA institute

Załaduj więcej wpisów
Więcej artykułów z kategorii blog 

Keto inspiracje na lato: wideo-warsztaty kulinarne

Przejdź do artykułu

„Niemożliwe nie istnieje” - poznaj historię Oliwki

Przejdź do artykułu

Poznaj historię Heleny. Mniej napadów. Więcej chwil bez obaw.

Przejdź do artykułu

"Dieta ketogenna w pigułce" - animacje

Przejdź do artykułu

Ustawienia prywatności

Tutaj możesz w dowolnej chwili deklarować i modyfikować ustawienia plików cookie.

Bezwzględnie konieczne pliki cookie

Są niezbędne w celu zapewnienia funkcjonowania witryny internetowej i nie można ich wyłączyć. Zazwyczaj są stosowane w odpowiedzi na podjęte przez użytkownika działania związane z żądaniem usług (ustawienie preferencji w zakresie prywatności użytkownika, logowanie, wypełnianie formularzy itp.). Można ustawić przeglądarkę, aby blokowała takie pliki cookie lub wyświetlała odpowiednie powiadomienia, jednak niektóre części witryny nie będą wówczas działały.

Analityczne pliki cookie

Umożliwiają nam liczenie odwiedzin i źródeł ruchu oraz pomiar i poprawę wydajności naszej witryny. Pokazują nam, które strony są najmniej i najbardziej popularne i w jaki sposób odwiedzający poruszają się po witrynie. Jeśli użytkownik nie zgodzi się na ich zastosowanie, nie będziemy wiedzieli, kiedy odwiedził naszą witrynę i nie będziemy w stanie monitorować jej wydajności.

Personalizujące pliki cookie

Służą do zwiększenia funkcjonalności witryny internetowej i personalizacji jej treści. Mogą być stosowane przez nas lub przez osoby trzecie, których usługi zostały dodane do naszych stron. Jeśli użytkownik nie zezwoli na ich zastosowanie, niektóre lub wszystkie z tych usług mogą nie działać poprawnie.

Pliki cookie do targetowania

Mogą zostać użyte przez naszych partnerów reklamowych poprzez naszą witrynę w celu stworzenia profilu zainteresowań użytkownika i wyświetlania mu odpowiednich reklam na innych witrynach. Nie przechowują bezpośrednio danych osobowych, lecz pozwalają na jednoznaczną identyfikację przeglądarki i urządzenia internetowego użytkownika. W razie braku zgody na ich zastosowanie reklamy prezentowane użytkownikowi będą w mniejszym stopniu dostosowane do jego zainteresowań.