Dieta ketogenna dla każdego?
Dietetyk mgr Ewa Ehmke vel Emczyńska-Seliga
Klinika Pediatrii, Żywienia i Chorób Metabolicznych
Poradnia Chorób Metabolicznnych
Instytut „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”
Kierownik: prof. dr hab. Janusz Książyk
Dieta ketogenna to dieta bogatotłuszczowa i niskowęglowodanowa. Znaczy to, że w składzie posiłków ketogennych:
-
dominuje tłuszcz – oleje roślinne, masło, śmietana, majonez,
-
wybrane warzywa i owoce możemy stosować w małej ilości,
-
produkty zbożowe (chleb, makaron, kasze, ryż, płatki) są prawie całkowicie wyeliminowane.
Dieta ta jest przeciwieństwem sposobu odżywiania zalecanego jako zdrowy przez grupy ekspertów polskich, europejskich i światowych. Jednak jest stosowana u chorych dzieci i dorosłych...
Tak, dietę tę traktuje się jako LEK, a nie sposób żywienia. Lek w terapii padaczki lekoopornej, która jest chorobą albo pojawia się jako objaw chorób neurologicznych czy rzadkich chorób metabolicznych. Wprowadzona jest więc na podstawie wskazań lekarskich. Pacjent jest pod opieką lekarza i dietetyka oraz wymaga regularnych kontroli – badań krwi, moczu czy obrazowych. Jak każdy lek, powinna być stosowana przez określony czas, może powodować powikłania i są przeciwwskazania do jej stosowania. Czyli nie każdy może ją wprowadzić w życie. Ten specyficzny skład diety może prowadzić do wystąpienia objawów niepożądanych, dlatego należy podkreślać konieczność ciągłej kontroli i konsultacji ze specjalistami. Po to, żeby szybko wychwycić ewentualne nieprawidłowości i przeciwdziałać im, np. modyfikując dietę, wprowadzając suplementy lub leki.
Powikłania diety ketogennej wynikają z jej składu i oddziaływania na organizm. W czasie stosowania diety ketogennej może pojawić się niedobór różnych składników diety (witamin, składników mineralnych, błonnika). U pacjentów może wystąpić niedokrwistość, hiperlipidemia czy odwapnienie kości. Może podnieść się stężenie kwasu moczowego we krwi czy enzymów wątrobowych. Mogą pojawić się zaparcia, problemy jelitowe czy refluks. Może dojść do kamicy nerek czy zakwaszenia organizmu. Jeśli pacjent jest stale kontrolowany, lekarz szybko zauważy te nieprawidłowości.
W obecnym czasie dieta ketogenna jest bardzo popularna wśród wielu grup osób – ćwiczących, odchudzających się, chorych na cukrzycę czy depresję. Ludzie są zachęceni szybkimi efektami, spodziewają się pozytywnych rezultatów, o których czytają czy słyszą. Jednak stosowanie diety ketogennej na własną rękę, bez konsultacji z lekarzem i wsparcia wyspecjalizowanego dietetyka może zaszkodzić. Zamiast sobie pomóc, możemy nadwyrężyć swoje zdrowie.
Dlatego terapię dietą ketogenną należy zawsze prowadzić pod kontrolą lekarza i dietetyka.