Gdy dziecko jest na normalnej diecie, jego organizm zużywa glukozę jako źródło energii.
Dieta ketogenna naśladuje stan metaboliczny organizmu w trakcie głodzenia, kiedy organizm wykorzystuje tłuszcze jako źródło energii. Z tłuszczu powstają w wątrobie ciała ketonowe: aceton, acetooctan i kwas β hydroksymasłowy, które dobrze przenikają do ośrodkowego układu nerwowego i zastępują glukozę w przemianach metabolicznych. Na drodze złożonych, nie do końca poznanych przemian, dieta ketogenna u znacznej części osób z padaczką prowadzi do zmniejszenia ilości napadów padaczkowych.
Dowiedz się więcej o roli diety ketogennej w leczeniu padaczki lekoopornej.
Dieta ketogenna jest dietą o wysokiej zawartości tłuszczu, niskiej zawartości węglowodanówi odpowiedniej dla wieku ilości białka w spożywanych posiłkach. Dieta ketogenna jest stosowana w leczeniu padaczki lekoopornej, czyli takiej, w której leki nie są skuteczne.
Skuteczność diety ketogennej jest bardzo wysoka: u ponad połowy leczonych nią dzieci obserwuje się zmniejszenie liczby napadów o ponad 50%, u 1/3 redukcja napadów jest większa niż 90% a u ok. 10-15% dochodzi do całkowitego ustąpienia napadów. U większości (80%) dzieci obserwuje się istotną poprawę funkcjonowania a u ok. 30% możliwe jest odstawienie leków przeciwpadaczkowych.
U niektórych dzieci efekty są widoczne już po tygodniu stosowania diety, u innych natomiast efekt występuje do 3 miesięcy. Jeśli pomimo prawidłowego poziomu ciał ketonowych we krwi po 3 miesiącach nie widać znaczącej poprawy dieta powinna być zakończona.