Z niejednego pieca chleb jeść - warsztaty w Kolbuszowej
Ciepłe, wiosenne miesiące to idealny czas na wycieczki w urokliwe miejsca z dala od miejskiego zgiełku. A co, gdyby tak weekendowy wypad za miasto połączyć ze spotkaniem edukacyjnym prowadzonym przez specjalistów i warsztatami kulinarnymi we wnętrzach XIX-wiecznej szkoły wiejskiej? Brzmi świetnie! – pomyślało kilka rodzin z Rzeszowa i okolic i… przyjechało na pierwsze rzeszowskie warsztaty z diety ketogennej do malowniczego Muzeum Kultury Ludowej w Kolbuszowej.
Po pierwsze: teoria
Część wykładową spotkania poprowadziła dietetyk Klaudia Bar, która na co dzień wspiera pacjentów klinicznego oddziału neurologii dziecięcej w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 im. św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. Pani dietetyk w swojej prezentacji poruszyła kwestie dla rodziców maluchów na diecie ketogennej najważniejsze, a zatem: wskazania do stosowania diety, zestawienia produktów dozwolonych i niedozwolonych, skład artykułów szczególnie wartościowych w DK i sposoby ich wykorzystania (nie każdy olej nadaje się do przygotowywania potraw na ciepło!) oraz cały szereg wskazówek ułatwiających codzienne życie z rygorystyczną dietą. Uczestnicy z zainteresowaniem słuchali i chętnie przytaczali przykłady prosto z własnej kuchni. Żywa dyskusja i wspólne wypracowywanie odpowiedzi na najtrudniejsze pytania to zdecydowanie najlepsza forma nauki! Szczególną uwagę zwrócono na konieczność wpisywania do jadłospisu pacjenta każdej, nawet najmniejszej modyfikacji, a także uwzględnianie marki wykorzystywanego w przepisie produktu. Jak się okazuje, nie każde masło to faktycznie masło, a wartości odżywcze produktu mogą się różnić w zależności od tego, jaka firma jest jego producentem.
Po drugie: praktyka
Drugą część spotkania poprowadził kucharz Jerzy Nogal, który w szkolnej kuchni czuł się jak ryba w wodzie. Nie tylko dlatego, że to kuchnia – a więc miejsce, w którym powstają wszystkie przepyszne pyszności, a także nie dlatego, że to kuchnia szkolna i Jerzy z łezką w oku wspomina czasy uczniowskie. Powodem był przecudnej urody, prawdziwy piec kaflowy, dzięki któremu warsztatowe menu poszerzyło się o opcje przygotowane w rzadko spotykanym piecu opalanym drewnem. Uczestnicy mogli porównać smak i konsystencję m.in. upieczonego na różne sposoby ketogennego pieczywa z mąki słonecznikowej i migdałowej. Oba miały swoich zwolenników!
Wszystkie warsztatowe potrawy zostały przygotowywane na podstawie przepisów zawartych w książce kucharskiej Nutricia Metabolics – dieta ketogenna 3:1 oraz 4:1. Spośród całego zbioru (a trochę tego jest!) na warsztat trafiły: muffiny serowo-ziołowe, gofry na słodko i w wersji wytrawnej, mini pizza, pikantne krakersy, pieczywo i na deser – kruszonka malinowa. Takie menu oznacza, że nasi kucharze mieli naprawdę dużo pracy, ale i obfitą keto-ucztę!
Po trzecie: kontynuacja
Uczestnicy naszych warsztatów mieli okazję wypróbowania różnych produktów i technik ich obróbki, a także spróbowania swoich sił podczas przygotowywania posiłków idealnie nadających się do wprowadzenia do codziennego jadłospisu malucha. Jednak apetyt rośnie w miarę jedzenia! Wszyscy zgodnie stwierdzili, że to nie koniec ich kulinarnej przygody i z chęcią wezmą udział w kolejnych edycjach warsztatów kulinarnych z Jerzym Nogalem. A do tego czasu wypróbują pozostałe przepisy z ketogennej książki kucharskiej Nutricia Metabolics!