Suplementacja diety ketogennej
Dieta ketogenna jest uboga w produkty zbożowe, ogranicza znacznie spożycie niektórych owoców i warzyw, a także produktów nabiałowych co może prowadzić do różnych niedoborów w organizmie Twojego dziecka. Dlatego tak ważne jest by zadbać o dodatkową suplementację minerałów oraz witamin.
Najczęstsze pojawiające się niedobory to niewystarczająca ilość wapnia w diecie. Produkty nabiałowe zazwyczaj mają wysoką zawartość nie tylko tłuszczu ale i białka oraz węglowodanów, dlatego są mało używane w diecie ketogennej. To sprawia, że zawartość wapnia w diecie nie jest wystarczająca. Najczęściej używany w diecie ketogennej nabiał - śmietana - zawiera stosunkowo mało wapnia. Dlatego suplementacja wapnia jest taka ważna, szczególnie dla dzieci, ponieważ wapń warunkuje prawidłowy rozwój kośćca.
Również witamina D jest wpływa na właściwą budowę kości, i zwiększa absorbcję wapnia oraz fosforu. Witamina D jest ciężko dostępna w produktach spożywczych i bardzo ciężko jest zbilansować dietę, która dostarczałaby jej właściwą ilość. Co prawda w miesiącach letnich jest syntezowana przez skórę podczas ekspozycji na słońce, jednak w miesiącach zimowych nie zachodzi wystarczająca synteza
Obecnie w większości ośrodków na świecie prowadzących terapie dietą ketogenną na stałe podaje się doustnie cytryniany. Badania udowadniają, że cytryniany alkalizują mocz, co prowadzi do rozpuszczania się złogów w drogach moczowych, a to znacznie (z 6,9% do 0,9%) zmniejsza występowanie kamicy nerkowej - jednego z najczęstszych powikłań diety ketogennej.
Często wzbogaca się dietę w cynk, magnez, fosfor i selen. – niedobór tych składników mineralnych może być przyczyną kardiomiopatii.
Kolejnym często stosowanym w diecie ketogennej suplementem jest karnityna. Karnityna potrzebna jest by transportować kwasy tłuszczowe do mitochondriów podczas rozpadu tłuszczu do wytworzenia z niej energii. W warunkach fizjologicznych organizm jest w stanie sam wytworzyć wystarczające ilości l-karnityny, ale u dzieci na diecie tłuszczowej może być produkowana w zbyt małych ilościach lub niewłaściwie transportowana do komórki.
Objawem niedoboru karnityny może być zmęczenie, lub śpiączka. Należy sprawdzać zawartość karnityny w organizmie co każde 3-6 miesięcy i suplementować tylko w wypadku niedoboru.
MCT to inaczej średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Wydaje się, że MCT sprawia że zachodzi silniejsza ketoza, ponieważ jest lepiej absorbowany niż długołańcuchowe kwasy tłuszczowe. Średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe znajdziemy np. w oleju kokosowym.
Uwaga! Suplementacja powinna być dostosowana do zapotrzebowania pacjenta oraz jego jadłospisu. Skonsultuj to z lekarzem, bądź dietetykiem.
Bibliografia:
-
Magdalena Dudzińska, Dieta Ketogenna, Warszawa 2015 ,PZWL,
-
Monika Jaromin, Dieta ketogenna w leczeniu padaczki, Lublin 2016, Poradnik, Wyd. Czelej Sp. Z.o.o.,
-
Eric H. Kossoff, John M. Freeman, Zahava Turner, James E. Rubenstein, Ketogenic Diets, treatments for Epilepsy and Other Disorders, 2011, Springer Publishing Company,
-
Eric H. Kossoff i in., Optimal clinical management of children receiving the ketogenic diet: Recommendations of the International Ketogenic Diet Study Group, Epilepsia 2009 (2), 304-317
-
James W. Wheless, The Ketogenic Diet: An Effective Medical Therapy With Side Effects, Journal of Child Neurology, 16 (9), wrzesień 2001